Naujienos

Dėl naujojo SoDros VSDĮ normos aiškinimo poveikio mažųjų bendrijų narių socialinėms garantijoms

Dalinamės Advokatų profesinės bendrijos „ConsulTax" teisininko advokato padėjėjo Gedimino Odminio mintimis apie naują SoDros praktiką taikant Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo normas.

Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo (VSDĮ) 10 straipsnio 3 dalies 1 punkte nustatyta, jog mažųjų bendrijų narių, kaip ir tam tikrų kitų savarankiškai dirbančių asmenų, socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų asmens pajamų, deklaruotų Valstybinei mokesčių inspekcijai kaip darbo ar su darbo santykiais susijusios pajamos.

Nors ši įstatymo nuostata galioja nuo 2018 m., SoDra iki 2024 m. šios normos mažųjų bendrijų nariams netaikė ir priimdavo jų socialinio draudimo įmokas nuo 100 procentų jų asmeniniams poreikiams išsiimtų lėšų sumos. Tokia praktika lėmė, kad mažųjų bendrijų nariai, per metus išsiėmę savo poreikiams iš mažosios bendrijos bent 12 MMA (minimaliosios mėnesinės algos) dydžio sumą, įgydavo vienerių metų darbo stažą, reikalingą senatvės pensijos kaupimui.

Tačiau 2024 m. pabaigoje SoDra pakeitė savo VSDĮ 10 straipsnio 3 dalies 1 punkto aiškinimą ir pradėjo jį taikyti praktiškai. Be to, ši norma buvo pradėta taikyti atgaline data – koreguojant 2023 m. sumokėtų VSD įmokų duomenis.

SoDrai pakeitus savo minėtos VSDĮ normos aiškinimą ir ėmus ją taikyti praktiškai, mažųjų bendrijų nariai, kurie per metus savo asmeniniams poreikiams išsiima 12 MMA siekiančią sumą, per tuos kalendorinius metus įgytų nebe vienerių metų, o tik pusės metų darbo stažą, kas reiškia, kad norint per vienerius metus sukaupti vienerių metų darbo stažą mažosios bendrijos narys turi savo poreikiams iš bendrijos per metus išsiimti bent jau 24 MMA siekiančią sumą.

Šiemet MMA sudaro 1 038 Eur, taigi, per metus mažoji bendrija turėtų uždirbti ir kiekvienam savo nariui išmokėti ne mažiau kaip po 24 912 Eur, kad visi jos nariai įgytų vienerių metų darbo stažą. Ne paslaptis, kad apskritai ne visos mažosios bendrijos sugeneruoja tokio dydžio pelną per metus, todėl šis pokytis reikšmingai apsunkina jų narių galimybes kaupti darbo stažą, reikalingą senatvės pensijai gauti.

Mūsų vertinimu, SoDros veiksmai pakeičiant minėtos VSDĮ normos taikymo praktiką pažeidžia asmenų teisėtų lūkesčių, jog valstybės institucijos įstatymus aiškins ir taikys prognozuojamai, principą, taip pat sukuria nestabilumo ir nepasitikėjimo valstybės institucijomis jausmą bei pažeidžia mažųjų bendrijų narių teisę į socialines garantijas.